Aktualności i wydarzenia rok 2017/18

Strona główna / Aktualności i wydarzenia rok 2017/18

16 maja 2018
Debata filozoficzna w języku angielskim.

W dniu 16 maja br. w naszej szkole odbyła się debata w języku angielskim. Wzięły w niej udział klasy 5a, 5b, 6a, 6b i 7a. Tematy debaty były następujące:

1. Czy telefony komórkowe powinny być w szkole zabronione.

2. Czy prace domowe powinny być w szkole zakazane?

3. Czy uważasz, że monitoring jest dobrą formą zapewnienia bezpieczeństwa.

Uczestnicy debaty przedstawiali odpowiednie argumenty na poparcie swoich stanowisk. W razie problemów w wyrażaniu swoich opinii w języku angielskim, pomagali sobie po polsku.

Debata była interesująca i pokazała, że jej uczestnicy mają zróżnicowane poglądy na omawiane zagadnienia.

Za bogatą argumentację w debacie Komisja Konkursowa przyznała pierwsze miejsce klasie 5a, drugie 6a, zaś na trzecim miejscu podium znalazła się klasa 6b. Zwycięzkie klasy otrzymaly nagrody i dyplomy, które wręczyła Pani Dyrektor,  a wszyscy uczestnicy debaty - słodkości.

Debate Competition on 16th May, 2018.  There was a debate in English at our school. Class 5a, 5b, 6a, 6b and 7a took part in it. The topics of the debate were as follows:

1. Should telephones be banned at School?

2. Should home works be banned at school?

3. Do you think CCTV cameras (closed circuit television) are a good way to make a place safe?

The participants in the debate presented appropriate arguments in support of their positions. In case of problems in expressing their opinions in English, they helped each other in Polish.

The debate was interesting and showed that its participants have diverse views on the issues discussed.

For the rich argumentation in the debate, the Competition Commission awarded first place to class 5a, second place went to 6a, and third place to class 6b. The winning classes received prizes and diplomas, which the Director gave, and all participants of the debate received presents.

Hanna Sowińska – The School Director proposed her heartfelt thanks to all the participants, pupils, coordinators, teachers, and all who have put in their sincere efforts to make the event a big success.

Denny Babor