Zaznacz stronę

Proces uczenia się nie musi być długi, aby był efektywny. Zamiast godzinami ślęczeć nad książkami, poznaj sprawdzone techniki, które pozwolą Ci i Twojemu dziecku szybko i skutecznie przyswajać wiedzę.

Zrozumienie indywidualnego stylu uczenia się

Jak efektywnie się uczyć Techniki skutecznej naukiKażda osoba może efektywnie uczyć się w inny sposób. Jedni lepiej przyswajają wiedzę, czytając lub oglądając diagramy, innym lepiej uczy się, słuchając wykładów. Dla efektywnej nauki dobrą opcją jest dobranie sposobu uczenia się do indywidualnych preferencji i zdolności.

Przygotowanie do nauki: ergonomiczne środowisko i przestrzeń

Trudno jest uczyć się w zatłoczonym lub głośnym pomieszczeniu. Jeżeli chcesz aktywnie przyswajać nowe informacje, musisz stworzyć sobie przestrzeń do nauki. Warto zapewnić dziecku w domu stanowisko do odrabiania lekcji, najlepiej biurko z wygodnym krzesłem i lampką, gdzie maluch będzie mógł wygodnie usiąść przed książkami. Bardzo ważne jest, aby miejsce do nauki było wolne od „rozpraszaczy”, czyli urządzeń i czynników, które mogą zaburzać koncentrację. Dlatego podczas nauki najlepiej wyłączyć telefon, a z komputera korzystać tylko wtedy, gdy faktycznie jest on potrzebny w celu nauki.

Planowanie czasu i przerw

Nieprzerwana nauka przez kilka godzin nie będzie skuteczna, ponieważ ludzki mózg potrzebuje odpoczynku. Skoncentrowana nauka wymaga dobrego zarządzania czasem. Zaleca się stosowanie techniki „Pomodoro” – 25 minut intensywnej pracy, po których następuje 5-minutowa przerwa. Cykl ten można powtarzać, co 4 pomodoro zaleca się dłuższą przerwę. Taka struktura pozwala utrzymać wysoką koncentrację i efektywność. Pamiętaj, że siedzenie nad podręcznikiem nie oznacza aktywnego uczenia się. Mózg musi być odpowiednio wypoczęty, aby przyswajać wiedzę i rozumieć to, co się czyta. Czasem, zamiast tylko przyswajać teorię z książki, warto postawić na inne metody nauki, takie jak przepisywanie notatek czy dyskusje z innymi.

Tworzenie mapy myśli

Ta metoda nie będzie dobra dla każdego, ale jeżeli dziecko lepiej przyswaja wiedzę poprzez obrazy, warto nauczyć je tworzenia mapy myśli i skojarzeń, które ułatwi utrwalanie wiedzy. Tworzenie mapy myśli pozwala na zobrazowanie struktury wiedzy i ułatwia późniejsze przypominanie sobie informacji. To doskonała technika dla osób, które preferują wizualne uczenie się.

Odpowiednie nastawienie do nauki

Tym, co często przeszkadza w efektywnym uczeniu się, jest złe nastawienie. Zdarza  się, że temat jest trudny i już od samego wstępu wydaje się, że nie uda się go opanować. Jest to nieodpowiednie podejście, które może mieć wpływ na zmniejszenie motywacji do działania i sprawi, że bardziej będziesz skupiać się na tym, że coś jest trudne, niż na tym, jak to rozwiązać lub zrozumieć. Chcąc uzyskać odpowiednie nastawienie, najlepiej zabrać się do nauki, gdy jesteś najedzony i czujesz się dobrze. Unikaj prokrastynacji, ponieważ odkładanie zadania na później sprawi tylko, że trudniej będzie się do niego zabrać.