Zaznacz stronę

Początek szkoły to ważny etap w życiu każdego dziecka i jego rodziców. To nie tylko czas nauki i zdobywania wiedzy, ale także moment, w którym maluch musi radzić sobie z nowym otoczeniem społecznym. Jak więc przygotować dziecko do tej przełomowej chwili? Zobacz, co możesz zrobić, aby zmiana w życiu Twojej pociechy przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Przygotowanie dziecka do szkoły – wskazówki

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka bardzo duża zmiana. Czekają na nie wyzwania nie tylko związane z samą edukacją, ale też ze zmianą trybu życia oraz koniecznością dostosowania się do grupy rówieśników. Rodzice powinni więc odpowiednio wcześniej zacząć przygotowywać dziecko do pójścia do szkoły, aby maluch wiedział, czego może się spodziewać. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkołyPrzede wszystkim rozmowa

Przed pójściem do pierwszej klasy dziecko już wiele rozumie, dlatego warto otwarcie rozmawiać z nim, co oznacza bycie uczniem i jakie obowiązki na nie czekają. Jeżeli maluch ma starsze rodzeństwo, sprawa będzie łatwiejsza, ponieważ będzie miał skąd czerpać wzorce, jak postępować w szkolnym życiu. Jeżeli dziecko jest jedynakiem, to na rodzicu spoczywa rola pełnego przygotowania i wyjaśnienia, na czym będzie polegał nowy tryb życia.

Bardzo ważne jest, aby być szczerym w rozmowie z dzieckiem. Warto wzmacniać pozytywy związane ze szkołą (poznanie nowych ludzi, szkolne wycieczki, zabawy itd.), ale też wyjaśnić, że szkoła wiąże się z nauką i obowiązkami. Należy jednak unikać straszenia, aby nie wzbudzić w dziecku niechęci.

Rozwijanie umiejętności społecznych i samodzielności

W szkole dziecko będzie musiało radzić sobie samo. I choć może liczyć na opiekę personelu, podczas nauki wymagane są już pewne umiejętności społeczne i samodzielność. Dlatego warto rozwijać te zdolności u malucha, zanim jeszcze pójdzie do szkoły. Dzieci mają kontakt z rówieśnikami w przedszkolu, co zapewnia im bardzo dobre przygotowanie do przebywania w klasie szkolnej, należy jednak zadbać o to, aby te umiejętności były kształtowane także poza przedszkolem. 

W szkole dziecko powinno już umieć się samodzielnie ubrać, zawiązać buty czy utrzymać higienę osobistą. Wprowadzanie tych nawyków w przedszkolu i domu jest bardzo ważne w przygotowaniu do szkoły.

Rozwijanie zainteresowań edukacyjnych

Warto zapewnić dziecku dostęp do różnego rodzaju materiałów edukacyjnych, aby samo nabrało chęci do nauki. Takie działanie pozwoli też zweryfikować zainteresowania dziecka, co może być przydatne w późniejszym kształceniu.

Wizyta w przyszłej szkole

Większość placówek organizuje drzwi otwarte dla przyszłych uczniów. Uczestnictwo w takim wydarzeniu pozwoli dziecku zapoznać się z nowym miejscem i sprawi, że budynek i pomieszczenia lekcyjne nie będą dla niego czymś całkowicie obcym.

Przygotowanie dziecka do pójścia do szkoły to proces wielowymiarowy, obejmujący rozwój zarówno umiejętności edukacyjnych, jak i społecznych. Kluczem jest wsparcie ze strony rodziców, którzy powinni być gotowi angażować się w rozwój swojego dziecka