Zaznacz stronę

Gra miejska: Świętowanie na Olimpie!

Na Olimpie zapanowało wielkie poruszenie. Wszyscy z niepokojem przyglądali się wielkiej awanturze, która
wybuchła między Hadesem – bogiem podziemi, a Demeter – boginią urodzaju. Kora, córka Demeter, która była
obiecana Hadesowi za żonę została przez niego porwana do podziemnego świata. Demeter opłakując jej stratę
sprowadziła na ziemię nieurodzaj. Na szczęście z pomocą przyszła Rea i wymyśliła rozwiązanie tego problemu.
Od dziś Kora dwie trzecie roku miała spędzać z matką na ziemi, a jedną trzecią ze swym mężem w królestwie
podziemia. I tak Demeter ciesząc się na przyjście córki sprowadza na świat wiosnę, a smucąc się na myśl o
rozstaniu z nią na ziemi nastaje jesień.
Na cześć zawartej umowy i nadchodzącej jesieni bogowie postanowili wydać na Olimpie wielką ucztę, na którą
mogą przybyć również śmiertelnicy. Niestety wstęp na Olimp mają tylko Ci, którzy pomyślnie przejdą przez
wszystkie przygotowane przez bogów próby. Kto chce spróbować swoich sił?

Wśród naszej Inspiracyjnej Społeczności znalazło się kilku odważnych, którzy w radosnym rwetesie wyruszyli na podbój Olimpu. I tak klasa 4 a i 5 b w srode 11 pazdziernika podzielila sie na trzy patrole i wraz z dzielnymi opiekunkami przyjęła wyzwanie. Śmiałkowie musieli zmierzyc sie z nie lada zadaniami i zagadkami w czasie wspolnej wspinaczki na wielka górę bogów. Ci z z pewnoscia nam sprzyjali, bo w polowie pazdziernika mielismy słońce i otulające nas cieple jakby wiosenne powietrze. Demeter zatem okazała sie bardzo łaskawa. A my w stu procentach zaangażowani i zmotywowani przez ponad dwie godziny błąkaliśmy się niczym Odyseusz po naszym zaprzyjaznionym Parku Henrykowskim. Ostatecznie dotarliśmy do celu, gdzie czekala na nas boska ambrozja i iscie platonska uczta. Nie zabraklo dzwiekow Sto lat (i cukierkow), gdyz dwoje z naszych uczestnikow wlasnie tego dnia swietowalo swoj dzien narodzin.

 

    

Celem gry było przybliżenie uczestnikom mitologii greckiej oraz integracja grupy.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się:
• Jak wygląda starożytna moda;
• Kto był najmądrzejszym z bogów;
• Jak bawiono się na Olimpie;
• Kto był najpiękniejszy;
• Jak okiełznać żywioły;
• Czym była ambrozja.
To tylko drobne przykłady zadań z jakim zmierzyliśmy się podczas zabawy.
Program gry pokrywał się z zakresem wiedzy z historii, j. polskiego, etyki, przyrody i plastyki.

Po udanej zabawie pozostaje jednak pytanie: kto nastepny wyjdzie na spotkanie mitologii? Juz wkrotce nasi uczniowie wezma udzial w konkursie Mitoznawca, do ktorego gra miejska Świetowanie na Olimpie stanowila dobre przygotowanie. Moglismy utrwalic i poglebic wiedze o bogach greckich i rzymskich. Czyz – jak wskazuja statystyki – nie najlepiej uczymy sie przez doswiadczenie i zabawe? Tą lekcje zdaliśmy na szóstkę. Juz dzis zyczymy Wam Kochani powodzenia w konkursie o mitologii i wszystkich innych kuratoryjnych oraz przedmiotowych konkursach czekajacych na naszą Inspiracyjna Ekipę:-) Dla najlepszych śmiertelników oczywiście nagrody!

Anna Trzcinska – nauczycielka etyki w Inspiracji