Zaznacz stronę

Z wizytą na Olimpie 🙂

W starożytnych czasach, gdy nie było jeszcze internetu telewizji ani nawet kina Grecy i
Rzymianie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie . A
opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy, wywołać beztroski
śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie. Opowieści starożytnych Greków i Rzymian
nazywamy mitami, a ich zbiór mitologia. Mity budziły wielki zachwyt, zarówno w dzieciach, jak i w
dorosłych. Wszyscy wciąż chcieli słuchać historii o płochliwych nimfach, potężnych bogach i niezwykłych stworzeniach. Z początku Grecy i Rzymianie przechowywali swoje opowieści tylko w pamięci bo nie potrafili jeszcze pisać, później nauczyli się liter, tak jak i my wszyscy uczymy, bądź uczyliśmy się ich w szkole i zapisali mity po grecku i po łacinie. A ponieważ mieszkańcy innych stron świata także pragnęli poznać te wspaniale historie zaczęto je opowiadać i spisywać w niemal wszystkich językach, jakimi posługiwali się ludzie na ziemi. W ten sposób mity przetrwały tysiące lat i dziś mogą wam je czytać rodzice, dziadkowie ciocia lub wujek, uczycie się ich na języku polskim i filozofii. A może czytacie je
samodzielnie? Mitów jest bardzo dużo. Z dzisiejszej naszego spotkania na Olimpie dowiecie się i – mam nadzieje przebierając sami za wybranych bogów i boginie – na długo zapamiętacie, jak wyglądali greccy i rzymscy herosi, dzielni starożytni bohaterowie, o których opowiada Aoida, słynny grecki bajarz. W przyszłości będziecie mogli wracać do tych opowieści opowiadając je innym.

Zdradzę wam pewną tajemnicę. Postacie z mitologii wciąż żyją wśród nas, każdy może je
spotkać, także wy. Trzeba jednak uważnie się rozglądać. Jeśli ktoś przez cały dzień wpatruje się w ekran telewizora, komputera czy smartfona, nie zauważy przecież, że zza drzewa za oknem wygląda nimfa. Musicie więc obserwować swoje otoczenie, ale też dobrze poznać starożytne mity bo inaczej skąd będziecie wiedzieć, że napotkany podczas spaceru nad morzem, pan z wodorostami, w długiej brodzie i trójzębem w ręce, to Posejdon? Ten pokaz pokaże nam, że bohaterowie mitologii nadal towarzyszą nam w życiu, niektórzy zaznaczyli nawet swoją obecność w różnych wydarzeniach i zwrotach językowych. Pamiętajcie, że słowa mają magiczną moc, korzystajcie z niej, stosujcie wyrażenia i zwroty mitologiczne. Opowiadajcie mity innym, tak jak opowiadali je starożytni Grecy i Rzymianie. Pozwólcie działać wyobraźni i twórzcie razem z rodziną, przyjaciółmi lub samodzielnie nowe historie o starożytnych bogach, stworzeniach i bohaterach. Dzięki temu postacie z mitologii będą zawsze blisko was, razem przeżyjecie tak wspaniale przygody, że później uśmiechniecie się za
każdym razem, gdy sobie o nich przypomnicie.

Warto jeszcze podkreślić, co działo się później? Po mitycznych opowiesciach nieograniczona ludzka wyobraźnia
zaprowadziła człowieka dalej, w głąb siebie. Z morskich głębin Atlantydy zapragnął zajrzeć w swoją
duszę. Nie chciał już dłużej być zabawką w rękach bogów zdany m. in. na kaprysy rozgniewanego
Zeusa ciskającego piorunami w płynący samotnie statek ludzkiego losu. I tak oto w miejsce „mythos”
narodził się „logos” – rozum, który odkryty przez jońskich filozofów przyrody na zawsze wyznaczył

 

kierunek europejskiej nauki, filozofii i demokracji. Dwie postacie – Filipa i Zofii wraz z ojcem
Sokratesem zagościły w starożytnej historii świata i do dziś stanowią wzór tego, jak należy zadawać pytania. Bo przecież udzielać odpowiedzi każdy potrafi. Ale pytać o to co ważne, skąd przyszliśmy i dokąd idziemy, już nie wszyscy. A filozofia to właśnie umiejętność zadawania pytań. I nikt nie może nas uciszać!

 

Filozoficzne menu w Kawiarence NA OLIMPIE:
fale Posejdona (wafelki z nadzieniem)
tarcze Achillesa (cynamonki)
chmura Zeusa (beza)
czekoladowy Tartar (ciasto)
smaczek Cerbera (lollipoppy)
piana Afrodyty (wata cukrowa)
hełmy Aresa (babeczki czekoladowe)
i oczywiście nektar bogów!

Z filozoficznym pozdrowieniem! dr Anna Trzcinska, nauczycielka filozofii w Inspiracji 🙂