Zaznacz stronę
 

Święto Kreatywności czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

Nowy rok szkolny wszedł w nasze powakacyjne życie wielkimi krokami. Jeszcze dociągamy ostatnie szlifierki na rodzinną logistykę, jeszcze czekamy rano na letnie słońce. A z drugiej strony, już do głowy wchodzą pierwsze słówka z angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego, pierwsze zasady pisowni w języku polskim, pierwsze skoki w dal… I świętujemy razem międzynarodowe święta. Takim świętem, lubianym przez inspiracyjne dzieci i dorosłych, jest Międzynarodowy Dzień Kropki. To dla plastyków, filozofow, ale z pewnością i dla polonistów, wyjątkowe święto, gdyż ta przysłowiowa kropka nad „i” czy też na końcu zdania, ma sens szczególny.

              Skąd wziął się Międzynarodowy Dzień Kropki?

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów (w siecie dostepna jest książka w wersji filmowej jeśli jej nie znacie).
              Opowiadanie z książki “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone 15 września już w 108 krajach. Pomysł jego obchodzenia ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.
Autor: MICHAŁ, LAT 7
 Najtrudniejsza pierwsza kropka…
Jak mawiał Platon – „Najważniejszy w każdym działaniu jest poczatek”, a więc postawienie tej pierwszej kropki. Z tej bazy, tego punktu wyjścia mogą dopiero zrodzić się wielkie rzeczy. Porównanie to dobrze oddaje inspiracyjnego ducha. Bo i my w nauczaniu staramy się dbać o początki i szczególną troską obejmujemy naszych Pierwszoklasistów. Dbamy o każdy szczegół, dodajemy dzieciom odwagi, by postawiły swoje pierwsze kropki. Zachęcamy do kreatywnego myślenia. Świetnym tego przykładem jest dzisiejsza aktywność naszych Pierwszaczków, ktorzy świetujac święto kreatywności zamienili się na 45 minut w Kropersów 😉 Kropkowaniu nie było konca.
Fantastyczne komentarze dzieci pokazały, że kropki są wszędzie, na naszym nosie, u sarenek, nawet w plastyce jest metoda kropkowana (czy wiedzą Państwo co mam na myśli?). Szukaliśmy w przyrodzie właścicieli kropek. Oczywiście zwycięzcą zostały Biedroneczki, które są w kropeczki i to chwalą sobie. Według naszych pierwszoklasistów, kuzynem kropki jest jajko, ale i sześciokąt. To taka lecącą po schodach kropka. Pojawiły się też pytania czy plamka (ta u motylka) to też kropka? I co Państwo na to?
Kropersi 🙂
Nie sposób nie wspomnieć w naszym powitalnym poście klas czwartych. Dobrze już rozgoszczeni w Inspiracji zajęli nowe miejsca w ławkach, stanęli przed nowymi wyzwaniami. Edukacja wczesnoszkolna przeszła do archiwum. Tak jak w przypadku pierwszaków – przedszkolna. Mamy nowych nauczycieli, w nowych klasach się uczymy. To początek nowego okresu w życiu (co widać także po papierkologii wychowawcy;-). Jednakże w tym wszystkim najmilej jest dostrzec, iż z wielką ciekawością i pewnym krokiem uczniowie klas czwartych wchodzą w nowy etap edukacji. Radość czwartoklasistów może odzwierciedlić chociażby kompilacja tekstu piosenki z „Akademii Pana Kleksa”. Pozwolę sobie na przytoczenie fragmentu stworzonego przez klasę 4 „b”:

WITAJCIE W  KLASIE CZWARTEJ

NOWYCH WYZWAŃ I PRZYJACIÓŁ WARTEJ

SOKRATES NAM ZAŚPIEWA

ZATAŃCZY WKOŁO DRZEWA

TU WSZYSTKO JEST MOŻLIWE

BO DZIECI SĄ SZCZĘŚLIWE

A WSZYSCY WIEM COŚ O TYM

BIEGNĄ MYŚLĄ TAM I SPOWROTEM

BO Z WAMI JEST WESELEJ

RUSZYMY RAZEM W DZIEJE

A W DZIEJACH I DĄBROWACH

PRZYGODA JUŻ SIĘ CHOWA

MY JĄ ZNAJDZIEMY SAMI

MY CHŁOPCY Z DZIEWCZĘTAMI

I TU WAM DAJĘ SŁOWO ŻE BĘDZIE KOLOROWO !!!

Czapersi 🙂
Wniosek nasuwa się jeden: U nas w Inspiracji świętujemy codzienne święto dziecięcej kreatywności 🙂
Anna Trzcinska