Zaznacz stronę

szkoła publiczna czy prywatnaTwój siedmiolatek szykuje się do rozpoczęcia swojej szkolnej przygody? Jako rodzic zaczynasz tę drogę razem z nim. Nic dziwnego, że jeszcze kiedy syn czy córa uczęszcza do przedszkola, zastanawiasz się, jaką szkołę dla nich wybrać. Czy lepsza będzie placówka prywatna, czy może publiczna? Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak znacznie więcej możliwości oraz bogatsze zaplecze edukacyjne oferują zazwyczaj szkoły niepubliczne.

Szkoły publiczne – wady i zalety

O szkołach publicznych mówi się, że uczą nie tylko tego, co przewiduje materiał dydaktyczny dla danej klasy, ale też są prawdziwą szkołą życia. Wielu rodziców podnosi argument, że sami do takiej placówki uczęszczali i mają się dobrze. To wszystko prawda, jednak dzisiaj dostrzegamy też wady tego sposobu kształcenia, zwłaszcza u młodszych dzieci ze szkoły podstawowej. Do wad szkół publicznych należy:

  • system zmianowy – dzieci mogą zaczynać naukę wcześnie rano lub w środku dnia,
  • brak świetlicy lub świetlica działająca w mocno ograniczonym zakresie,
  • uboga oferta zajęć dodatkowych.

Pomimo swoich wad, szkoły publiczne mają dwie niebywałe zalety. Przede wszystkim są bezpłatne. Ponadto zapewniają miejsce dzieciom z regionu, więc nie ma obaw, że spóźnisz się z rekrutacją.

Szkoły prywatne – charakterystyka

Szkoły prywatne oznaczają większy komfort nauczania – zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli, którym łatwiej pracować z mniejszą grupą. Mogą wtedy bardziej skupić się na indywidualnych potrzebach jednostki i szybciej odkryć drzemiący w uczniach potencjał.

Szkoła prywatna to zazwyczaj nowoczesna, dobrze wyposażona placówka z niezbędnym do nauczania różnych przedmiotów sprzętem. Funkcjonuje w niej świetlica, gdzie można odrabiać lekcje z pomocą nauczycieli. Dzieci mają do dyspozycji szafki na odzież oraz książki, dzięki czemu nie muszą dźwigać ciężkich plecaków.

W niepublicznych placówkach działają liczne kółka zainteresowań – muzyczne, językowe, sportowe oraz wiele innych. Często też uczestnicy mają zapewniony bezpłatny transport na miejsce treningu czy zajęć.

Wadą placówki tego typu jest stosunkowo wysoka cena miesięcznego czesnego, do którego trzeba jeszcze doliczyć opłaty za książki i wyżywienie.

Gdzie zapisać dziecko?

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się w nowoczesnej, dobrze wyposażonej szkole, która kształci wszechstronnie, to rozważ placówkę prywatną. Nauczanie w systemie jednozmianowym, dostęp do pracowni naukowych, kół zainteresowań, materiałów dydaktycznych i wiele innych sprawia, że tego typu szkoły cieszą się coraz większą popularnością.