Zaznacz stronę

 

Dzień Kobiet i Powitanie wiosny!

Wiosna za oknem. Za nami powitanie wiosny oraz Dzień Kobiet. Wszystkie te święta minęły w naszej szkole w przyjaznej i niezwykle barwnej atmosferze. Kwiaty posypały się na ręce naszych uczennic, nauczycielek, dyrektorek, pan z kuchni i administracji. Wielokolorowe akcenty i pełne wazony zagościły w naszych salach.

Dzień kobiet spędziliśmy z magazynem Kosmos dla dziewczynek. Przy wykorzystaniu ciekawych materiałów zapewnionych przez to czasopismo, podczas lekcji etyki chłopcy i dziewczynki miały za zadanie wybrać spośród wielu, mniej lub bardziej znanych, kobiet Polek swoje superbohaterki. Były to zadania do pracy indywidualnej, jak i zespołowej.

Klasa trzecia drogą demokratycznego głosowania wybrała na swoją superbohaterkę Krystynę Skarbek. Wiecie kim była? Nasi trzecioklasiści bardzo chętnie zapoznali się z postaciami 14 wspaniałych kobiet.  Najciekawsze było to, że zaproponowane przez Kosmos bohaterki nie wystarczyły naszym poszukiwaczom autorytetów. Uczniowie i uczennice podawali swoje propozycje wielkich dam. I tak pojawiła się między innymi Ania z Zielonego wzgórza (czytaliście już nowy przekład Anna Bańkowskiej, co o nim sądzicie?), królowa Elżbieta, Iga Świątek, a także laureatka Orderu Sprawiedliwych wśród narodów świata  – Irena Sendlerowa (jeśli jeszcze nie czytaliście świetnego komiksu o niej autorstwa co prawda autorów francuskojęzycznych:  Jeana-Davida Morvan’a, Sverinea Troul’a serdecznie polecamy; my zapoznaliśmy się z nim przy okazji zeszłorocznej Akcji Żonkile). Pojawiały się oczywiście także postacie z naszego najbliższego otoczenia: nasze mamy, babcie i uwaga: ukochane nauczycielki 😉 Oprócz wyboru ważnej dla siebie postaci uczestnicy zabawy mieli ponadto uargumentować swój wybór podając przynajmniej trzy supermoce wybranej przez siebie osoby. Najwspanialsze było to, że były wśród nas dziewczynki, które umieszczały na portretach same siebie. Ja jako moja Superbohaterka! Czyż nie tego powinno uczyć sią w szkołach? Dla zachowania równowagi w mniej znany, ale także obchodzony chętnie nie tylko przez panów – Dzień Mężczyzny, uczniowie w naszych klasach zorganizowali wybory na Superbohatera! Nie brakło postaci z komiksów Marvela, sportowców: Leo Messi’ego, Roberta Lewandowskiego itp, a także innych autorytetów, takich jak własny brat, trener jazdy konnej, papież. Te związane z corocznym kalendarzem świąt zajęcia na pozor pełne swobody wypowiedzi i metod aktywizujących, stały się dla nas przyczynkiem do rozmowy dotyczącej nieco bardziej ważkich kwesti, a mianowicie autorytetów i ich roli w naszym życiu. Zabawy (i nauki) było przy tym co niemiara! Uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy, kompatybilnie ze świecącymi za oknem promykami pierwszego, wiosennego słońca. Wiosnę powitaliśmy w naszych progach na dobre!

Anna Trzcińska, nauczycielka filozofii w Inspiracji