Zaznacz stronę

Szkola z usmiechem

JAK UŁATWIĆ SWOJEMU DZIECKU DOBRY START W SZKOLE
Wskazówki i porady dla Rodziców

Rozpoczęcie nauki szkolnej stanowi moment przełomowy zarówno w życiu Dziecka jak i jego Rodziców. Możemy jednak się do niego przygotować i pomóc Dziecku, aby proces adaptacji do nowych warunków szkolnych przebiegał bezboleśnie.

  • Kluczowe jest pozytywne nastawienie. Należy przedstawiać szkołę jako przyjazne miejsce, gdzie dziecko zawrze dużo znajomości, a także pozna wiele nowych i ciekawych rzeczy. Dbając o prawidłowy stosunek dziecka do szkoły od samego początku unikać należy postaw, które mogą zaszkodzić. Groźbami typu: „W szkole to cię nauczą”, „Poczekaj, aż pójdziesz do szkoły…” straszymy nasze dzieci. Budujemy w nich niepotrzebne uczucie lęku, które i bez tego jest olbrzymie. Dlatego nie straszmy dziecka szkołą. Nie wypowiadajmy się lekceważąco na temat szkoły i tego co się w niej dzieje. Nasza postawa kształtuje bowiem spojrzenie dziecka na szkołę, bo to my jesteśmy dla niego autorytetem.
  • Warto wybrać się na wycieczkę do szkoły, uczestniczyć w „Dniach Otwartych” placówki, w której dziecko będzie zaczynać naukę. W ten sposób maluch pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywać niemal codzienne. Dzięki temu w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej.
  • Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania do rozpoczęcia nauki. Podpytanie, czego się boi, może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu. Umiejętność słuchania pociechy i rozmawiania z nią zaprocentuje. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem. Nie lekceważmy także sytuacji, kiedy nasze dziecko się boi momentu pójścia do szkoły. Strach przed nową i nieznaną sytuacją jest rzeczą naturalną. Trzeba pomóc dziecku go przetrwać. Rozmawiajmy o nim, a przede wszystkim go zaakceptujmy.
  • Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków, jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty są one nowością i mogą budzić lęk. Rodzice powinni zatem przygotować swoją pociechę do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia, z podziałem na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać zorganizuje dziecku i rodzicom czas.
  • Ważne jest, by dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Warto więc, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi da sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne, a dla dziecka są to wyzwania, których pokonanie buduje wiarę w siebie. To pozwoli ułatwić funkcjonowanie w klasie i wypełnianie obowiązków. Nie należy oczywiście zostawiać malucha samego z dużymi problemami. Dziecko zawsze musi czuć, że znajdzie w rodzicu oparcie.
  • Warto zadbać aby dziecko interesowało się nauką, zwłaszcza czytaniem, pisaniem i liczeniem. W tym celu możemy wykorzystać obecne na rynku liczne książki i gazetki, które poprzez zabawę wykształcają odpowiednie umiejętności. Codzienne czytanie książek z dzieckiem wzbudza nie tylko zainteresowanie nauką, ale także pozwala rozwijać umiejętność koncentracji uwagi, niezbędną do przetrwania na lekcji.
  • Istotne jest zapewnienie dziecku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, co rozwija umiejętność współżycia. Dziecko w ten sposób zdobywa cenne wiadomości o funkcjonowaniu społecznym i obowiązujących w nich normach, a także uczy się przeżywania bogatego i zróżnicowanego świata uczuć, kontrolowania emocji oraz radzenia sobie z nimi.